Kto to jest radca prawny? Czym różni się radca prawny od "prawnika"?

Ocena:
5/5

W potocznym rozumieniu stawia się znak równości między nazwami “prawnik” i “radca prawny”, przyjmując że  są to pojęcia tożsame. Takie podejście jest jednak całkowicie nieuprawnione. “Prawnikiem” ma bowiem prawo tytułować się każda osoba, która ukończyła wyższe studia prawnicze. Natomiast radcą prawnym jest osoba, która nie dość, że ukończyła wyższe studia prawnicze, to ponadto ukończyła jeszcze kilkuletnie szkolenie aplikacyjne (aplikację radcowską), złożyła z wynikiem pozytywnym trwający kilka dni państwowy egzamin zawodowy (egzamin radcowski) oraz czyni zadość określonym wymogom odnoszącym się do sfery moralno-etycznej, w związku z czym została wpisana na listę radców prawnych

Odtwórz wideo

Zawód radcy prawnego, tak samo jak zawód adwokata, to zawód zaufania publicznego. Oznacza to, że osoba wykonująca zawód radcy prawnego podlega obowiązkowej przynależności do samorządu zawodowego radców prawnych. Samorząd zawodowy radców prawnych, poprzez swoje organy (w tym rzeczników dyscyplinarnych i sądy dyscyplinarne) sprawuje zaś nadzór nad należytym wykonywaniem zawodu przez radców prawnych oraz przestrzeganiem przez nich prawa i zasad etyki zawodowej. Samorząd radcowski dba również o ustawiczne doskonalenie zawodowe radców prawnych i przygotowanie aplikantów radcowskich do należytego wykonywania zawodu radcy prawnego. 

Radcowie prawni mają obowiązek przestrzegać nie tylko prawa powszechnie obowiązującego, ale również zasad etyki zawodu radcy prawnego. Te zasady etyki zawodowej zebrane są w zbiorze, nazwanym “Kodeksem Etyki Radcy Prawnego”. Wśród najważniejszych zasad etycznych, do których mają obowiązek stosować się radcowie prawni, wymienić niewątpliwie trzeba obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej (który jest nie tylko obowiązkiem sensu stricto etycznym, ale również prawnym, bo wynika wprost z ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych) oraz nakaz unikania konfliktu interesów

Obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej obejmuje wszystko, o czym radca prawny dowiedział się w związku z udzielaniem pomocy prawnej (art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych), a jednocześnie radca prawny nie może być co do zasady zwolniony z obowiązku zachowania tej tajemnicy nawet przez sąd (w postępowaniach cywilnych, sądowoadministracyjnych, administracyjnych i podatkowych bez żadnych wyjątków, w postępowaniu karnym zaś istnieje możliwość zwolnienia lecz tylko wówczas, kiedy określonych okoliczności nie da się ustalić na podstawie innego dowodu i jest to niezbędne dla dobra wymiaru sprawiedliwości, a ponadto nie są to okoliczności (informacje) objęte tzw. tajemnicą obrończą – art. 180 § 2 Kodeksu postępowania karnego i art. 178 pkt. 1 Kodeksu postępowania karnego). 

Z kolei nakaz unikania konfliktu interesów nakłada – mówiąc w uproszczeniu – na radcę prawnego obowiązek odmowy udzielenia jakiejkolwiek pomocy prawnej przeciwnikowi swojego klienta a także niepodejmowania się udzielenia pomocy prawnej w sytuacji, gdy mogłoby to w przyszłości prowadzić do konfliktu interesów (art. 27 – 30 Kodeksu Etyki Radcy Prawnego). 

Z powodu powyższych wysokich wymogów co do kwalifikacji merytorycznych i moralno-etycznych ustawodawca przewidział, że co do zasady przed sądami w roli pełnomocników i obrońców mogą występować jedynie radcowie prawni i adwokaci.

Należy wobec tego zwracać uwagę, kto udziela nam pomocy prawnej – czy jest to osoba będąca radcą prawnym albo adwokatem, a zatem:

  • posiadająca określone, wysokie kwalifikacje, 
  • posiadająca obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, 
  • mająca obowiązek przestrzegać zasad etyki zawodowej, w tym in primis obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej i nakazu unikania konfliktu interesów,
  • mogąca nas reprezentować przed sądem,

czy też jest to osoba będąca “prawnikiem”, a więc osoba jedynie po wyższych studiach prawniczych, niebędąca radcą prawnym albo adwokatem, a co za tym idzie nie zobowiązana do przestrzegania zasad etyki zawodowej (w tym obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej, nakazu unikania konfliktu interesów), niepodlegająca odpowiedzialności dyscyplinarnej, nieposiadająca obowiązkowego ubezpieczenia OC oraz nie mogąca występować przed sądami. 

Pamiętajmy wreszcie, że tytuł “Mecenas”, to jedynie zwrot grzecznościowy, za pomocą którego zwyczajowo zwracano się do radców prawnych i adwokatów. Nie jest to jednak tytuł zawodowy, tak jak “radca prawny” czy “adwokat” i nie znajduje się pod ochroną prawną. Może się zatem zdarzyć, że “Mecenasem” będzie tytułowana (np. przez pracowników) lub będzie tytułować się osoba niebędąca radcą prawnym albo adwokatem – zwracajmy na to uwagę, aby nie dać wprowadzić się w błąd. 

Dodaj komentarz

O wideo-poradnikach prawnych

Prawo nie jest proste, a nieznajomość prawa szkodzi (jak złośliwie mawiają Ci, którzy je znają). My nie chcemy, aby ta przysłowiowa “nieznajomość prawa” w jakikolwiek sposób Ci zaszkodziła, dlatego dzielimy się z Tobą naszą wiedzą oraz praktycznym doświadczeniem i przybliżamy Ci “meandry” obowiązujących w naszym kraju regulacji prawnych w jak najbardziej przystępny sposób. Stąd zdecydowaliśmy się na stworzenie na naszej stronie internetowej sekcji “ekspert radzi”, na której zamieszczamy wideo-poradniki prawne. Wideo-poradniki to krótkie filmy, przybliżające wybrane instytucje prawne, zawierające instrukcje co do sporządzenia określonych prawnych dokumentów (pozwów, formularzy pism sądowych, itp.), a także udzielające wskazówek co do zachowania  w sytuacjach, w których nieznajomość prawa może Ci zaszkodzić. Będzie nam bardzo miło, jeśli z tych wskazówek czy instrukcji skorzystasz. 

Najnowsze posty

Sledź nas na Facebook'u

Najnowszy wideo-poradnik prawny

Odtwórz wideo

SUBVERTI Sp. z o.o.

41-200 Sosnowiec, ul. Ostrogórska 9

tel.: +48 /32/ 263 28 50

e-mail: sekretariat@subverti.pl

SUBVERTI Sp. z o.o.

41-200 Sosnowiec, ul. Ostrogórska 9

tel.: +48 /32/ 263 28 50

e-mail: sekretariat@subverti.pl