ODZYSKAJ SWOJE PIENIĄDZE NIE PŁACĄC NIC Z GÓRY

ODZYSKAJ SWOJE PIENIĄDZE NIE PŁACĄC NIC Z GÓRY

NAJSZYBSZA WINDYKACJA NALEŻNOŚCI

Windykacja polubowna

Windykacja polubowna, inaczej pozasądowa, polega na podejmowaniu przez SUBVERTI działań zmierzających do nakłonienia dłużnika do dobrowolnej spłaty zadłużenia. Te działania obejmują w szczególności:

  • kontakt z dłużnikiem (niejednokrotnie poprzedzony czynnościami detektywistycznymi zmierzającymi do ustalenia miejsca pobytu dłużnika),
  • skłanianie dłużnika do dobrowolnej (tj. bez udziału komornika sądowego) spłaty długu,
  • odebranie od dłużnika deklaracji dobrowolnej spłaty zadłużenia wraz z uznaniem długu,
  • pozyskanie dokumentów (w postaci np. weksla czy pisemnego oświadczenia o uznaniu długu) umożliwiających – w razie braku dobrowolnej spłaty przez dłużnika – skorzystanie przez wierzyciela z przyspieszonych i tańszych procedur sądowych (postepowania nakazowego, regulowanego w art. 484[1] i n. Kodeksu postępowania cywilnego),
  • ustanowienie na rzecz wierzyciela zabezpieczenia rzeczowego na majątku dłużnika, w postaci hipoteki, zastawu zwykłego lub rejestrowego albo fiducji. 
Windykacja Katowice SUBVERTI
Windykacja Katowice, windykacja Sosnowiec, windykacja sądowa, dochodzenie należności przed sądem SUBVERTI

Windykcja sądowa

Windykacja sądowa uruchamiania jest na ogół wówczas, gdy windykacja pozasądowa (polubowna) nie doprowadzi do dobrowolnej spłaty zadłużenia przez dłużnika. Jeżeli jednak Klient sobie tego życzy, może być uruchomiona wcześniej, nawet w ogóle bez uprzedniego uruchamiania windykacji pozasądowej (polubownej).

Proces windykacji sądowej rozpoczyna przygotowanie i wniesienie pozwu przez SUBVERTI; po wniesieniu pozwu, co do zasady, możliwe są trzy alternatywne scenariusze:

  • skierowanie sprawy przez Przewodniczącego na posiedzenie niejawne i wydanie przez Sąd (względnie referendarza sądowego) na tym posiedzeniu nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym (względnie w elektronicznym postępowaniu upominawczym) albo nakazowym (względnie w europejskim postępowaniu nakazowym); w braku skutecznego zaskarżenia wydanego nakazu zapłaty przez pozwanego dłużnika sprzeciwem albo zarzutami nakaz ten się uprawomacnia i ma skutki prawomocnego wyroku;
  • zarządzenie przez Przewodniczącego doręczenia odpisu pozwu pozwanemu dłużnikowi i wezwanie go do złożenia odpowiedzi na pozew; w braku złożenia przez pozwanego dłużnika odpowiedzi na pozew może dojść do wydania przez Sąd wyroku zaocznego; jeżeli jednak pozwany złożył odpowiedź na pozew, a także gdy odpowiedź na pozew nie została złożona, ale wyrok zaoczny nie został wydany, może dojść do wyznaczenia przez Przewodniczącego posiedzenia przygotowawczego i w dalszej kolejności rozprawy, na której dochodzi do wydania wyroku;
  • zarządzenie przez Przewodniczącego doręczenia odpisu pozwu pozwanemu dłużnikowi i wezwanie go do złożenia odpowiedzi na pozew a następnie – jeśli zachodzą okoliczności wskazujące, że przeprowadzenie posiedzenia przygotowawczego nie przyczyni się do sprawniejszego rozpoznania sprawy – skierowanie sprawy od razu na rozprawę, na której dochodzi do wydania wyroku.

Egzekucja komornicza

Po uzyskaniu w sądzie wyroku albo nakazu zapłaty sprawa jest kierowana do komornika sądowego. Aby bowiem komornik mógł “uruchomić” egzekucję (czyli z wykorzystaniem przymusu państwowego ściągnąć należność od dłużnika) wierzyciel musi złożyć u niego wniosek o wszczęcie egzekucji dołączając do tego wniosku tytuł wykonawczy, czyli prawomocny lub natychmiast wykonalny wyrok lub nakaz zapłaty zaopatrzony w klauzulę wykonalności (czyli swoistą “pieczęć” naniesioną na wyroku lub nakazie zapłaty stwierdzającą, że ten wyrok lub nakaz są prawomocne i nadają się do egzekucji w całości lub w części).

Należy pamiętać, że komornik sądowy dysponuje instrumentami niedostępnymi samemu wierzycielowi – działa wszakże w imieniu Państwa. I tak, komornik sądowy może w szczególności zażądać m. in. od urzędów, organów podatkowych (urzędów skarbowych), organów rentowych (ZUS-u, KRUS-u), banków, SKOK-ów oraz spółdzielni mieszkaniowych informacji dotyczących stanu majątkowego dłużnika (por. art. 761 § 1[1] Kodeksu postępowania cywilnego). Sam wierzyciel, nawet dysponujący “wyrokiem” przeciwko dłużnikowi, takich informacji nie uzyska. Dalej komornik sądowy może np. zarządzić, zgodnie z art. 814 Kodeksu postępowania cywilnego, otwarcie – przy pomocy ślusarza – mieszkania oraz innych pomieszczeń i schowków dłużnika oraz ich przeszukanie, a gdyby to nie wystarczyło może ponadto przeszukać odzież, którą dłużnik ma na sobie. 

Co istotne, wierzyciel, który chciałby sam (tj. bez udziału sądu i komornika ) “ściągać” przysługującą mu należność od niepłacącego dobrowolnie dłużnika stosując przy tym przemoc albo groźbę bezprawną naraża się na odpowiedzialność za przestępstwo z art. 191 § 2 Kodeksu karnego (przy czym gdy wierzyciel poleca innej osobie takie “wymuszenie” na dłużniku zwrotu wierzytelności sam odpowiada za tzw. sprawstwo poleceniowe, zgodnie z art. 18 § 1 Kodeksu karnego). 

CO TO JEST WINDYKACJA POLUBOWNA?

Odtwórz wideo
"Oglądając powyższy film dowiecie się Państwo co to jest windykacja polubowna, nazywana inaczej pozasądową, i jakie czynności wchodzą w jej skład, a także co to jest windykacja sądowa."
Maciej Kubik SUBVERTI
MACIEJ KUBIK
Aplikant radcowski

SUBVERTI Sp. z o.o.

41-200 Sosnowiec, ul. Ostrogórska 9

tel.: +48 /32/ 263 28 50

e-mail: sekretariat@subverti.pl

SUBVERTI Sp. z o.o.

41-200 Sosnowiec, ul. Ostrogórska 9

tel.: +48 /32/ 263 28 50

e-mail: sekretariat@subverti.pl