Czym różni się odszkodowanie od zadośćuczynienia?
Radca prawny Marcin Pancer
- 07/01/2020
- Co to jest odszkodowanie, a co to zadośćuczynienie?
- 22/03/2020
- Co to jest odszkodowanie, a co to zadośćuczynienie?
W języku potocznym w zasadzie nie funkcjonuje rozróżnienie odszkodowanie – zadośćuczynienie. Tymczasem odszkodowanie i zadośćuczynienie to dwie odrębne instytucje w systemie prawa cywilnego.
Zadośćuczynienie, w przeciwieństwie do odszkodowania, służy reparacji (naprawieniu) szkody o charakterze niemajątkowym (krzywdy), wywołanej naruszeniem dóbr osobistych. O ile celem odszkodowania jest wyrównanie strat i utraconych korzyści o charakterze majątkowym, o tyle zadośćuczynienie ma stanowić rekompensatę negatywnych doznań psychicznych i fizycznych w postaci krzywd (cierpień, dolegliwości) wywołanych czynem niedozwolonym.
Krzywda to cierpienia fizyczne lub moralne (wyrok Sądu Najwyższego z 4 lipca 1969 r., I PR 178/69, OSNCP 1970, Nr 4, poz. 71, oraz wyrok Sądu Najwyższego z 3 lutego 2000 r., I CKN 969/98, LEGALIS).
Obecnie obowiązujące przepisy przewidują możliwość przyznania zadośćuczynienia w następujących przypadkach:
1) w przypadku spowodowania czynem niedozwolonym uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia (art. 444 § 1 Kodeksu cywilnego w zw. z art. 445 § 1 Kodeksu cywilnego;),
2) w przypadku spowodowania u pracownika rozstroju zdrowia wskutek stosowania przez pracodawcę mobbingu (art. 943§ 3 Kodeksu pracy),
3) w przypadku bezprawnego pozbawienia wolności (art. 445 § 1 i 2 Kodeksu cywilnego),
4) w przypadku skłonienia za pomocą podstępu, gwałtu lub nadużycia stosunku zależności do poddania się czynowi nierządnemu (art. 445 § 1 i 2 Kodeksu cywilnego);
5) w przypadku naruszenia czynem niedozwolonym innych dóbr osobistych niż wskazanych w art. 444 § 1 Kodeksu cywilnego i 445 § 2 Kodeksu cywilnego, tj. innych niż zdrowie, wolność i integralność seksualna (art. 448 Kodeksu cywilnego),
6) w przypadku śmierci poszkodowanego czynem niedozwolonym – członkom jego najbliższej rodziny (art. 446 § 4 Kodeksu cywilnego).
W przeciwieństwie do odszkodowania, wysokość zadośćuczynienia nie może być określona za pomocą obiektywnych kryteriów. Podkreśla się w orzecznictwie, że ustalenie wysokości zadośćuczynienia należy do tzw. dyskrecjonalnej władzy sędziego. Jednocześnie wskazuje się, że w przeciwieństwie do odszkodowania, które ma spełniać wyłącznie funkcję kompensacyjną, zadośćuczynienie ma realizować trzy podstawowe funkcje: kompensacyjną, represyjną i prewencyjno-wychowawczą.
Kompensacja krzywdy ma odmienny charakter niż kompensacja szkody majątkowej – polega na wynagrodzeniu cierpień, jakich pokrzywdzony doznał w wyniku czynu niedozwolonego, dlatego wysokość zadośćuczynienia jest w pierwszym rzędzie warunkowana intensywnością cierpień i czasem ich trwania (por. wyrok Sądu Najwyższego z 29 września 2004 r., II CK 531/03, LEGALIS).
Funkcja represyjna zadośćuczynienia oznacza z kolei, że jego wysokość powinna być dla sprawcy szkody adekwatną sankcją do popełnionego czynu i wyrządzonej krzywdy.
Wreszcie funkcja prewencyjno-wychowawcza realizowana jest, jeśli wysokość zadośćuczynienia jest proporcjonalna do stopnia potępienia zachowania sprawcy krzywdy w odbiorze społecznym.
Dodaj komentarz
O wideo-poradnikach prawnych
Prawo nie jest proste, a nieznajomość prawa szkodzi (jak złośliwie mawiają Ci, którzy je znają). My nie chcemy, aby ta przysłowiowa “nieznajomość prawa” w jakikolwiek sposób Ci zaszkodziła, dlatego dzielimy się z Tobą naszą wiedzą oraz praktycznym doświadczeniem i przybliżamy Ci “meandry” obowiązujących w naszym kraju regulacji prawnych w jak najbardziej przystępny sposób. Stąd zdecydowaliśmy się na stworzenie na naszej stronie internetowej sekcji “ekspert radzi”, na której zamieszczamy wideo-poradniki prawne. Wideo-poradniki to krótkie filmy, przybliżające wybrane instytucje prawne, zawierające instrukcje co do sporządzenia określonych prawnych dokumentów (pozwów, formularzy pism sądowych, itp.), a także udzielające wskazówek co do zachowania w sytuacjach, w których nieznajomość prawa może Ci zaszkodzić. Będzie nam bardzo miło, jeśli z tych wskazówek czy instrukcji skorzystasz.
Najnowsze posty
Sledź nas na Facebook'u
Najnowszy wideo-poradnik prawny
SUBVERTI Sp. z o.o.
41-200 Sosnowiec, ul. Ostrogórska 9
tel.: +48 /32/ 263 28 50
e-mail: sekretariat@subverti.pl
SUBVERTI Sp. z o.o.
41-200 Sosnowiec, ul. Ostrogórska 9
tel.: +48 /32/ 263 28 50
e-mail: sekretariat@subverti.pl