Co to jest windykacja polubowna i czym różni się od windykacji sądowej?

Aplikant radcowski Maciej Kubik

Aplikant radcowski Maciej Kubik

Ocena:
5/5

Windykacja to słowo budzące negatywne, pejoratywne skojarzenia. Praktycznie każdemu z nas źle się ono kojarzy – tym, którzy pamietają lata 90-te ubiegłego wieku, z groźnie wyglądającymi, “muskularnymi” panami, często o wschodnich konotacjach, innym z kolei z “natrętnymi telefonami”, jeszcze innym z “nachodzeniem” w domu czy w firmie.

Odtwórz wideo

Tymczasem windykacja to nic innego jak “dochodzenie zwrotu” – najczęściej pieniędzy. Obecnie nie ma ona już nic wspólnego z “muskularnymi panami” i coraz mniej wspólnego także z “natrętnymi telefonami” czy “nachodzeniem” w domu czy w firmie (taki “windykator”, który chciałby przemocą lub groźbą bezprawną zmuszać kogoś do zwrotu długu odpowiadałby karnie za przestępstwo z art. 191 § 2 Kodeksu karnego; z kolei “windykator” uporczywie nękający dłużnika telefonami czy nachodzeniem w domu lub w firmie musiałby się liczyć z możliwością postawienia mu zarzutu popełnienia czynu wypełniającego znamiona przestępstwa z art. 190a § 1 Kodeksu karnego względnie z art. 193 Kodeksu karnego). 

Obecnie więc “windykacja” to w zasadzie zespół czynności prawniczych zmierzających do odzyskania dla wierzyciela przysługujących temu ostatniemu należności (wierzytelności) pieniężnych. Nie ma więc w tym nic dziwnego, że współcześnie windykacją zajmują się kancelarie prawnicze. To z kolei jest korzystne dla dłużnika – jest nikła szansa, że radcowie prawni czy adwokaci, prowadząc czynności związane z dochodzeniem należności, będą naruszać prawo, jak i dla wierzyciela – czynności windykacyjne będą wykonane profesjonalnie, legalnie i z dbałością o wizerunek wierzyciela (co często jest istotne dla wierzycieli będących przedsiębiorcami). 

Współcześnie dzieli się proces dochodzenia należności (windykacji) na dwie fazy – windykację przedsądową (inaczej polubowną) oraz na windykację sądową. Niejednokrotnie potrzebne staje się niestety również przymusowe wyegzekwowanie orzeczenia sądowego i wówczas przeprowadza się sądowe postępowanie egzekucyjne.

Dodaj komentarz

O wideo-poradnikach prawnych

Prawo nie jest proste, a nieznajomość prawa szkodzi (jak złośliwie mawiają Ci, którzy je znają). My nie chcemy, aby ta przysłowiowa “nieznajomość prawa” w jakikolwiek sposób Ci zaszkodziła, dlatego dzielimy się z Tobą naszą wiedzą oraz praktycznym doświadczeniem i przybliżamy Ci “meandry” obowiązujących w naszym kraju regulacji prawnych w jak najbardziej przystępny sposób. Stąd zdecydowaliśmy się na stworzenie na naszej stronie internetowej sekcji “ekspert radzi”, na której zamieszczamy wideo-poradniki prawne. Wideo-poradniki to krótkie filmy, przybliżające wybrane instytucje prawne, zawierające instrukcje co do sporządzenia określonych prawnych dokumentów (pozwów, formularzy pism sądowych, itp.), a także udzielające wskazówek co do zachowania  w sytuacjach, w których nieznajomość prawa może Ci zaszkodzić. Będzie nam bardzo miło, jeśli z tych wskazówek czy instrukcji skorzystasz. 

Najnowsze posty

Sledź nas na Facebook'u

Najnowszy wideo-poradnik prawny

Odtwórz wideo

SUBVERTI Sp. z o.o.

41-200 Sosnowiec, ul. Ostrogórska 9

tel.: +48 /32/ 263 28 50

e-mail: sekretariat@subverti.pl

SUBVERTI Sp. z o.o.

41-200 Sosnowiec, ul. Ostrogórska 9

tel.: +48 /32/ 263 28 50

e-mail: sekretariat@subverti.pl